Niezwykły Bałtyk. Dlaczego warto wybrać wczasy nad polskim morzem?
Polskie morze jest doskonałym miejscem na wakacyjny odpoczynek blisko natury. Tym, co je wyróżnia i co doceniają zwłaszcza obcokrajowcy przyjeżdżający z innych rejonów są wyjątkowo piękne plaże. W niewielu miejscach w Europie można znaleźć tak szerokie plaże z miękkim, jasnym i czystym piaskiem. Choć w największych kurortach w szczycie sezonu bywają zatłoczone, często wystarczy wybrać się na nieco dłuższy spacer, by odkryć bardziej ustronne miejsca, w których można cieszyć się sporą przestrzenią tylko dla siebie.
Nad Bałtykiem panuje również specyficzny, korzystny mikroklimat, nic więc dziwnego, że to właśnie w nadmorskich miejscowościach zlokalizowanych jest tyle uzdrowisk i sanatoriów. Spędzając czas blisko morza można uzupełnić niedobory jodu - wchłania się on nie tylko z powietrza, ale również podczas morskich kąpieli.
Pobyt nad Morzem Bałtyckim nie musi ograniczać się tylko do plażowania - nie brak tu ciekawych atrakcji turystycznych, które pozwalają spędzać czas aktywnie i nikomu nie pozwolą się nudzić. Zabytkowe miasteczka, muzea, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody, porty rybackie - to tylko niektóre z nich. W sezonie dostępna jest bogata oferta wydarzeń dla rodzin z dziećmi, ale i poza nim można znaleźć wiele sposobów na rozrywkę,
Kolejnym powodem, dla którego tak wiele osób decyduje się na wypoczynek nad morzem jest możliwość uprawiania sportów wodnych. Nigdzie w kraju nie ma takich warunków do windsurfingu, kitesurfingu czy nauki żeglarstwa jak nad polskim morzem.
Warto też dodać słowo o smacznej, lokalnej kuchni - nad polskim morzem znajduje się wiele świetnych restauracji oferujących pyszną kuchnię morską, która zachwyca smakoszy. To idealne miejsce, by spróbować świeżej flądry, makreli czy bałtyckich śledzi w wielu odsłonach.
Wakacje nad morzem na Półwyspie Helskim
Jednym z najciekawszych punktów na mapie całej Polski jest Półwysep Helski. Ciągnący się przez 35 km wąski pas lądu między Zatoką Pucką a Bałtykiem żyje głównie z turystyki, ale ma bogate tradycje rybackie, które przypominają o sobie na każdym kroku. Na początku półwyspu leży Władysławowo, kolejnymi miejscowościami są Chałupy, rozsławione piosenką Zbigniewa Wodeckiego, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i na samym końcu - Hel. Niezależnie od tego, którą miejscowość wybierzesz na nocleg, możesz być pewien, że zawsze będzie on blisko plaży. W najwęższym miejscu półwysep ma szerokość 150 metrów, w najszerszym dochodzi do ok. 3 km.
Na wakacje w tym miejscu często decydują się osoby aktywne - to tu jest najwięcej szkół windsurfingu czy punktów, w których zbierają się surferzy. Przez cały Półwysep Helski przebiega też ścieżka rowerowa, która zaczyna się już w Pucku i liczy sobie 45 km. To świetny sposób na powolne zapoznanie się z atrakcjami okolicy.
Rodziny z małymi dziećmi chętnie odwiedzają fokarium w Helu, które bywa szczególnie oblegane w porach karmienia fok. Możliwość zobaczenia z bliska tych sympatycznych zwierząt porusza również dorosłych. Niedaleko fokarium znajduje się port w Helu i latarnia morska, z której można podziwiać bezkres Bałtyku.
Wczasy nad morzem na Rozewiu
Nieopodal Półwyspu Helskiego znajduje się kolejne ciekawe miejsce: Przylądek Rozewie. Do niedawna uchodził za najdalej na północ wysunięty punkt Polski. Dziś tę rolę pełni znajdujący się również na terenie Jastrzębiej Góry punkt nazywany Gwiazdą Północy. Sama Jastrzębia Góra jest niezwykle urokliwym miastem. Plaże otaczają tu malownicze klify, w tym najwyższy nad całym Bałtykiem Jastrzębski Klif, mierzący 33 metrów. Nie mniejsze wrażenie robi Lisi Jar, wąwóz znajdujący się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jego głębokość sięga nawet 50 metrów.
Jakie jeszcze atrakcje nad morzem czekają na odwiedzających te okolice? Warto odwiedzić m.in. kurhan kultury łużyckiej we wsi Mieroszyno czy wdrapać się na wieżę obserwacyjną Ameryka, z której można podziwiać zamieszkany przez tysiące rzadkich ptaków rezerwat Bielawskie Błota.
W Jastrzębiej Górze i sąsiadujących z nią miejscowościach znajdują się liczne domki i apartamenty, a także ukryty pośród bukowego lasu resort nad morzem - Rosevia. To idealne miejsce na wczasy dla tych, którzy szukają bliskiego kontaktu z naturą.
Morze Bałtyckie, jeziora i wydmy, czyli okolice Łeby
Na terenie Łeby znajduje się jedna z największych atrakcji nad polskim morzem: ruchome wydmy. Zlokalizowane na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, między Bałtykiem a Jeziorem Łebsko, zachwycają i zdumiewają. Największe z piaszczystych wydm sięgają nawet 50 metrów. Wdrapywanie się na nie może być uciążliwe, ale jaką przyjemnością jest zbieganie lub zjeżdżanie po piasku!
W samej Łebie warto zobaczyć domy rybackie z XIX wieku, port, w którym cumują kutry i wstąpić do jednej ze smażalni na świeżą rybę. W pobliskiej wsi Kluki znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej - żywy skansen, w którym czas zatrzymał się w poprzednim wieku. W poszukiwaniu naturalnych atrakcji można wybrać się również do wsi Smołdzino, na której znajduje się góra Rowokół, wzgórze, które, choć ma zaledwie 115 metrów wysokości, to wyraźnie góruje nad okolicą. Kiedyś była to święta góra Słowian, dziś na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Parku Słowińskiego.
Wycieczkę na Rowokół można połączyć z wizytą we wsi Czołpino, w której znajduje się latarnia morska i unikalny, zatopiony las - skamieniałe pnie drzew wystające z plaży. Są one świadectwem tego, jak zmienia się linia brzegowa Bałtyku. Kilka tysięcy lat temu w tym miejscu rosła puszcza dębowo-bukowa.
Gdzie wybrać nocleg nad morzem?
Dla wielu osób ważnym czynnikiem przemawiającym za wyborem wakacji nad polskim morzem jest cena. Noclegi nad morzem w Polsce są znacznie tańsze niż w innych popularnych miejscach turystycznych w Europie. Baza turystyczna jest tu na tyle szeroka i zróżnicowana, że nawet w szczycie sezonu można znaleźć wolne pokoje w pensjonacie lub hotelu, komfortowe domki letniskowe lub ekskluzywne apartamenty nad morzem. Wiele osób, by całkowicie odpocząć od obowiązków wykupuje wczasy nad morzem z wyżywieniem, oferowane przez niektóre z ośrodków wczasowych, inni decydują się na kosztowanie lokalnej kuchni, codziennie w innym miejscu. Niezależnie od wybranej opcji, wczasy nad Bałtykiem są wyjątkowe i wiele osób decyduje się na nie co roku.